רהיטים לכיתה הם לא מותרות: חשיבותה של ארגונומיה כמפתח ללמידה טובה יותר

רהיטים לכיתה הם לא מותרות: חשיבותה של ארגונומיה כמפתח ללמידה טובה יותר

כאנשי מקצוע וכהורים אנחנו תמיד מחפשים דרכים לשפר את החינוך של ילדינו ולתמוך בצמיחתם האקדמית. עם זאת, האם שקלנו את ההשפעה של מאפייני הסביבה הפיזית על יכולת הלמידה שלהם? מחקרים עדכניים הראו כי ארגונומיה משחקת תפקיד משמעותי בבריאותם, ברווחתם וביכולת הלמידה של התלמידים- ויש ביכולתה להשפיע רבות על הישגיהם האקדמיים. 

במאמר זה נחקור את החשיבות של ריהוט ארגונומי לכיתה ומדוע הוא השקעה חיונית לבית הספר 

ארגונומיה היא תחום מדעי החוקר את האופן שבו אנשים מקיימים אינטראקציה עם הסביבה שלהם, והיישום של מסקנות החוקרים בתחום הזה לרוב כולל שינויי תפיסה בעיצוב חפצים וחללים. בהקשר של הכיתה, הכוונה היא לעיצוב הפיזי של החדר, לרבות אופן פריסת השולחנות, בחירת סוג ומיקום התאורה, התאמת הטמפרטורה והכי חשוב- בחירת הריהוט.

לפי מאמר שפורסם בכתב העת Journal of Environmental Psychology, תלמידים שלמדו בכיתה עם עיצוב המבוסס על מחשבה ארגונומית הראו שיפור בריכוז, במוטיבציה ובביצועים קוגניטיביים אחרים. המחקר מצא שתלמידים בכיתות ארגונומיות היו יותר מעורבים במהלך השיעור, פחות עצבניים אחד כלפי השני וכלפי המורים, ובהיבט אחר לגמרי- הם היו בעלי יציבה טובה יותר מאלה בכיתות לא ארגונומיות, הן בהליכה, הן בעמידה והן בישיבה. 

אם כן, ריהוט לכיתה תורם ללמידה טובה יותר ולשיפור הביצועים האקדמיים.

מאמר נוסף שעבר ביקורת עמיתים אקדמית (Peer review) ופורסם בכתב העת Journal of Pediatric Orthopaedics, מדגיש את החשיבות של ארגונומיה בכיתה מנקודת מבט בריאותית. המחקר מצא כי ישיבה ממושכת בתנוחה לא נוחה עלולה להוביל למגוון של בעיות בריאות, כולל כאבי גב, כאבי צוואר ומאמץ בעיניים. במאמר גם נטען כי נושאים אלו עלולים להשפיע לרעה לא רק על הבריאות והרווחה הכללית של התלמיד, מה שיקשה עליהם להתרכז ולהתפקד היטב בבית הספר כעת, אלא גם ייצור בסיס לבעיות בריאותיות בעתיד. 

במאמים הנ”ל, כמו בעוד פרסומים רבים בעולם, כבר נקבע מעל לכל ספק כי ההשקעה ברהיטים ארגונומיים, כגון שולחנות וכיסאות מתכווננים, מסייעת בהפחתת בעיות בריאות בעתיד ומשפרת את סביבת הלמידה בהווה. רהיטים מסוג זה נועדו לתמוך ביציבה טובה ולספק חווית ישיבה נוחה, שיכולה לסייע בהפחתת העומס הפיזי שחווים התלמידים בישיבה ממושכת.

בנוסף ליתרונות הבריאותיים, ריהוט ארגונומי יכול גם לגרום לכיתה להיראות יפה ומודרנית יותר, מה שהוכח כמשפיע לטובה לא רק על תלמידי בית ספר, אלא על אנשים בכללי. בסופו של יום, יש סיבה שמשרדי הייטק מעוצבים בצורה די דומה. אז כמו שסביבת העבודה משפיעה על המוטיבציה והמורל של עובדים במשרד, היא גם משפיעה לטובה על המורל והמוטיבציה של התלמידים, וכפועל יוצא גם על ההישגים שלהם. 

ספייסבוק מייבאת ומספקת ציוד ארגונומי איכותי למוסדות לימוד. כלל המוצרים שלנו מגיעים מאירופה ועומדים בתקני הבטיחות האירופאיים והישראלים המחמירים ביותר, ואנו גאים להיות בחוד החנית של המאמץ לשיפור בתי הספר של ילדינו. 

השקעה בריהוט ארגונומי לכיתות לימוד היא לא רק השקעה במראה הכיתה וברושם הראשוני של בית הספר, אלא גם השקעה בעתיד ילדינו. על ידי יצירת סביבה לימודית המותאמת לפדגוגיה של המאה ה-21 ולעולם הטכנולוגי אליו הם גדלים, ההשקעה שלנו בעיצוב וריהוט הכיתות בבית הספר עוזרת לתלמידים להגיע לביצועים טובים יותר בבית הספר ובכך להכין את עצמם להצלחה בקריירה האקדמית והמקצועית בעתיד.

אז בואו נעשה מאמץ מודע לתת עדיפות לארגונומיה בכיתה ולספק לילדינו את סביבת הלמידה הטובה ביותר!